Чували сте онова безобидно остроумие, че мъж не работел в хлебарница, защото не вървяло да го питат постоянно „мек ли е, мек ли е?”. Безобидно и дори симпатично. Но то е изключение в тази стилистика. По-често се чуват безкрайните вицове и лафове за жената – абстрактното и общо приложимо към всички жени „жената”. Например дето жената била като колата: колко струвала, кога се разтропвала, пък някой ако ти я чукнел и прочие. Какво толкова, малко хумор, да се търси под вола теле не помага на равноправието. А и, това са вицове, не сексизъм.
Виц тук, виц там, вол без теле тук и там, теле без вол и сексизъм бол. Мек сексизъм навсякъде, като теглим чертата. А самата черта минава от хумора на полунескопосаните шеги до закачливо-похотливото им разказване, считано за комплимент към дамите, разположени наблизо. Всъщност ежедневните битови нрави и публичният етикет на общуване в България са толкова пропити от мека форма на сексизъм, че да ги атакуваме в прав текст обикновено изглежда като някаква неадекватност, заядливост и „извинявай, не разбирам какво имаш предвид”.
Шегичките за остаряването на жените, за физиологията им, за пазаруването, познанията, шофирането, израстването в кариерата и – а, да, за жената инженер, която била като морското свинче – нито е морско, нито е свинче – имат един основен проблем: Нямат мъжки аналог. Тъкмо това ги прави сексистки. Ако бяха просто едната разновидност на всеобщи майтапи, би било проява на лош вкус и закостенялост да им се мусиш. Но когато постоянното им разказване е нещо като разговора за времето, а кокетното хихикане се счита за единствения приемлив отговор, да изглеждаш кисела в нечии очи започва да става съвсем разумна алтернатива.
Доста хора мислят, че мекият сексизъм не е кой знае какво…нали е мек, не е краен, пък и то тука от край време си е така, ти не си ли свикнала. Нека да бъдем честни, наистина мекият сексизъм не е като тежката категория женско безправие. Но това утешение ли трябва да е… от това, че е много по-зле да си жена в Саудитска Арабия какво се подобрява тук? Фактът, че има места, където нещата са крайни, трябва само да ни държи по-трезви. В България и целия Източен блок по идеологически причини режимите дават от раз права, които на Запад са извоювани с много борби. Нормално зад това, което е получено лесно, стоят по-малко съзнание и рефлекси. Ето защо и за огромен брой жени у нас сексистките вицове и лафчета не са нещо неуместно.
Затова: какъв конкретно е проблемът?
- Първо да започнем от това, че ежедневното слушане на глупости, които включват и теб в числото си, е досадно, омерзително и в частни случаи обидно. Много лесно може да се „преведе” за мъже като си представят например, че цялото това дърдорене е за „българина”. Нека е все така незлобливо…от чужденци, както е незлобливо и с любов от мъже за жени. Вие българите сте като старите ни коли, по какво българинът прилича на чувала, тръбопровода или там избери си, каквото искаш…. Как е? Не казвайте „не е същото”, защото е точно същото – и етносът и полът идват с „кръвта”, т.е. са по рождение и са част от същността ви. И в двата случая настояваме, че равенството е факт, но имаме рефлекси за защитна позиция. Не случайно.
- Второ и по-важно е създаването на общ фон от начини на мислене. Постоянното предъвкване на сексистки представи непрекъснато възпроизвежда моделите им в начина на мислене на поколенията. Какво е пригодно за жени и какво не, кое е редно да е част от техните интереси и кое не, кога е правилно да разчитат на себе си и кога на мъжете. Целият ни социален живот е потопен в незабелязано формираните представи на ежедневното, на хумора, на рутинното и не-чак-толкова-важното. Ето така мимоходом се оформя представата за себе си на хиляди млади (и малки) българки.
И за финал един интересен факт. Полови квоти има във всички хуманитарни гимназии в София. След един кратък експеримент през 90те, при който езиковите паралелки се напълниха с момичета, едва ли някога ще отпаднат отново. Топ училищата СМГ (Софийска математическа гимназия) и НПМГ (Национална природо-математическа гимназия) обаче нямат квоти. Приема се за нормално момичета с по-висок бал от момчета да отпадат от класирането за Френската, Немската и т.н., заради квотите, но не и обратното за математическите гимназии. Това, че в тези гимназии постоянно има повече момчета, не се възприема като проблем. Разбира се – проблемна е феминизацията! Затова и квотите в езиковите гимназии бяха веднага възстановени, но в математическите дори не подлежат на коментар. Някак неестествено е да бутаме момичета към математиката, нали. Ето точно така работи мекият сексизъм. Дали е защото момичетата нямат интерес или е защото от малки са спирани и насочвани другаде? Кокошката или яйцето? Дали не достигат кандидатки или не достига равноправие? Мекият сексизъм ежедневно затвърждава мнения и убеждения на основата на добре заучени предразсъдъци. И като за нещо, което е меко, се справя твърде добре със затвърждаването.
Здравейте.
Напълно съм съгласна с описаното в статията. Това, че прояви на “мекия” сексизъм се срещат навсякъде около нас, според мен подхранва и посажда предразсъдъци у много хора, които не подхождат критично към света. Затова и се радвам да прочета Вашия анализ по темата и се надявам той да достигне до много читатели.
Относно квотите, искам да добавя, че не съществуват във всички хуманитарни гимназии. Може би имате предвид само тези в София, но в действителност в по-малките градове няма квоти нито в математическите, нито в хуманитарните гимназии. Естествено идеята за квота, основана на пола, е абсурдна отживелица.
Допълвам в текста едно „в София”
Привет и благодаря!
Относно квотите предполагам, че в по-малките градове квотният принцип може да остави незапълнени места, т.е. има друг тип аргументация за и против. Иначе, отвъд дискусията да има квоти или не, за мен проблемен е двойният стандарт, който е наложен в софийските гимназии.
Поздрави!
Благодаря! Бях започнала да мисля, че съм единствения човек, на когото тези квоти бъркат в здравето. Или забелязва проблема. Или го смята за проблем. Поздрави ✌
Привет! По отношение на квотите ето още един текст от блогосферата с добра аргументация:http://www.gradinko.bg/?p=1303
Просто мъжете се интересуват от жените повече и по-често, отколкото жените от мъжете – затуй има “мъжки” шегички, но няма “женски” аналог.
Защо мислите, че мъжете се интересуват от жените повече и по-често? От какво се интересуват жените?
Жените се интересуват от важните неща- чист въздух, за да нямат пъпки, чиста вода за еластична кожа, чиста храна за блестящи зъби, нокти и коса 😉 А също и от добър живот за децата си.
Мъжете сами идват, след като им осигуриш изброените неща 😉
А квоти в гимназиите трябва да има, за да може тийнейджърите да имат нормална среда за контакти. Да не искате тълпи мъже да обграждат девически гимназии?
Надявам се, че сте чували за термина “internalized sexism“…